fallback

БВП на САЩ за второто тримесечие бе ревизиран рязко нагоре до 3,7%

Добрите икономически резултати все пак може да позволят на Фед да повиши лихвените проценти до края на годината

17:13 | 27.08.15 г. 10
Автор - снимка
Редактор

Икономиката на САЩ се е разраснала с по-бърз темп от очакванията през второто тримесечие заради стабилното вътрешно търсене, показвайки сравнително силна инерция, която все пак може да позволи на Федералния резерв (Фед) да повиши лихвените проценти през тази година, съобщава Ройтерс.

Брутният вътрешен продукт (БВП) на САЩ се е разширил с 3,7% на годишна база вместо с 2,3%, както бе заявено през миналия месец, стана ясно от втората поред ревизирана оценка на Министерството на търговията.

Докладът за БВП би трябвало да предложи сигурност за инвеститорите и предпазливите представители на Фед, че САЩ са в достатъчно добра форма, за да устоят на нарастващото напрежение в световната икономика.

В коригираните във възходяща посока резултати за второто тримесечие се посочва и натрупването на резерви за 121,1 млрд. долара, което е увеличение спрямо предишната оценка за 110 млрд. долара. Това означава, че запасите са допринесли с 0,22 процентни пункта към прираста на БВП вместо да извади от него 0,08 процентни пункта, както беше съобщено през миналия месец.

Макар че натрупаните огромни запаси вероятно ще натежат върху ръста през третото тримесечие, ударът може да бъде омекотен от възвръщането на инвестициите на бизнеса.

Икономистите, анкетирани от Ройтерс, очакваха ръстът на БВП за второто тримесечие да бъде коригиран до 3,2%. Подчертавайки солидните основи на икономиката, частното вътрешно търсене, което изключва търговията, запасите и правителствените разходи, се е повишило с 3,3% вместо с 2,5%, както бе обявено първоначално.

Потреблението на домакинствата, което формира повече от две трети от американската икономическа активност, е нараснало с 3,1%, а не с обявените през миналия месец 2,9%. Потреблението на домакинствата отчита оживен старт през третото тримесечие, като продажбите на дребно през юли се увеличават стабилно.

Силният пазар на труда, евтиното гориво и относително по-високите цени на недвижимите имоти, които увеличават благосъстоянието на домакинствата, подпомагат потреблението.

Инвестициите в нежилищния сектор са ревизирани и отчитат ръст от 3,1%, което отразява по-силните разходи за търговско и медицинско строителство. В предишния доклад се очакваше инвестициите да се свият с 1,6%.

Разходите в жилищното строителство са се повишили до 7,8% от 6,6% заради това, че разходите на бизнеса за оборудване са били по-високи от прогнозираните.

Енергийният сектор продължава да тежи върху растежа, тъй като се бори с продължаващите ефекти от сериозните съкращения на разходите от петролни компании като Schlumberger и Halliburton в резултат на срива с повече от 60% на цените на суровия петрол от миналата година насам.

Разходите за минни проучвания и кладенци са се понижили с 68,3% през второто тримесечие - най-големия им спад от второто тримесечие на 1986 г. насам. Очакваше се тази категория да се свие с 68,2%.

Търговският дефицит е по-малък от предишно обявения, добавяйки 0,23 процентни пункта към ръста на БВП. Докладът за БВП показва още, че корпоративните печалби след данъците са се повишили с 1,3%, след като се сринаха с 7,9% през първото тримесечие.

Също в четвъртък американското министерство на труда обяви, че броят на американците, потърсили обезщетение за безработица за пръв път, се е понижил през миналата седмица, което предполага, че пазарът на труда остава стабилен, съобщава Wall Street Journal.

Първоначалните молби за помощи при безработица - критерий за съкратените работни места в САЩ, са се понижили с 6 000 до сезонно коригираните 271 000 през седмицата, приключила на 22 август. Спадът идва след ръст на молбите в продължение на четири поредни седмици.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:58 | 09.09.22 г.
fallback